Drukowanie wielkoformatowe powszechnie kojarzy się z ulicznym bilbordem, reklamą, jego zastosowanie wykracza jednak znacznie poza branżę wystawienniczą. Tego typu wydruk wykonywany jest za pomocą plotera atramentowego z uwagi na istotną rolę koloru. Jeśli uwzględnimy inną, szeroką funkcjonalność, jaką jest obsługa przedsiębiorstw, głównie z branż, które wymagają projektowania i szeroko zakrojonej dokumentacji technicznej – świetnie sprawdza się cyfrowy typ plotera. Planując realizację stawiamy tu bowiem na precyzję, dokładność, jakość, ale i szybkość.

Czym jest druk wielkoformatowy

W Multiplot myślimy o druku wielkoformatowym w wymiarze specjalistycznym, jako narzędziu dokumentacji dla fachowców. Mamy na myśli:

  • biura projektowe, dla których przygotujemy wydruk arkusza, zawierającego dokumentację: budowlaną, projektową, wykonawczą. Niezależnie czy potrzebujesz druku projektu domu, apartamentowca, garażu, firmy, obiektu przemysłowego, centrum handlowego, mostu, drogi, wieżowca, biurowca, hali fabrycznej, hali przemysłowej, czy kamienicy, skompletujemy gotowe projekty i złożymy w skoroszytach;
  • konstruktorów, osoby z branży budowlanej, dla których przygotujemy wydruk arkusza, zawierającego projekty CAD, AEC i GIS, jak również rysunki techniczne, wektorowe, inżynierskie. Całość zostanie złożona i uporządkowana na życzenie klienta;
  • geodetów, dla których przygotujemy wydruk arkusza, zawierającego projekty geodezyjne, mapy oraz duże rysunki. Zgodnie z ustaleniami całość może zostać oddana po przedziurkowaniu, podklejeniu czy włożeniu w segregatory;
  • architektów i elektryków, dla których przygotujemy wydruk arkusza, zawierającego plany domu, kamienicy, garażu czy instalacji. Złożone maszynowo arkusze będą nie tylko wygodne w użyciu ale i będą stanowić profesjonalną dokumentację do projektu;

Z naszej usługi jak najbardziej mogą skorzystać również małe firmy nie posiadające własnego plotera, spoza wymienionych branż oraz osoby prywatne.

Druk grafiki CAD

Pod akronimem CAD kryje się fraza computer aided design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo. Jest to metodologia służąca do komputerowego odwzorowywania konstrukcji, w warstwie strukturalnej, dynamicznej a nawet materiałowej. Zaawansowane projekty CAD są podstawą pracy branż z sektora projektowego. Z uwagi na stopień skomplikowania oraz absolutną konieczność zadbania o czytelność szczegółów, przy przenoszeniu wykonanego modelu na papier, konieczne jest zastosowanie większego formatu.Projektowanie w metodologii AEC opiera się w dużej mierze na kompletowaniu dokumentacji, którą dzielą się poszczególni uczestnicy projektu. W związku z brakiem rzeczywistego przepływu pracy, projektanci czy architekci pracujący w AEC, zobowiązani są do bardzo szczegółowego wprowadzania wszystkich zmian na projekty, rysunki. Podobnie jak w powyższym przypadku CAD, wydruki arkuszy z projektowaniem AEC, muszą charakteryzować się bezwzględnie wysoką jakością i dbałością o widoczność szczegółów. Doskonale więc spełnia się tu dobór druku wielkoformatowego, jako nośnika. Dodatkowo przy ciągłym nanoszeniu poprawek, konieczne jest kilkakrotne drukowanie arkuszy projektowych, dlatego najwygodniejszą formą jest tu wysyłka online i szybka dostawa kurierem, żeby zespół nie tracił czasu na wymianę. Konieczny może też okazać się tutaj ogólnopolski zasięg firmy drukującej.

Duże uproszczenie wizualizacji projektu, w formie wydruku wielkoformatowego, nasuwa się również, kiedy prowadzimy swoją dokumentację projektową dla GIS. Po wytyczeniu stosownych celów, wprowadzeniu danych i przeprowadzonych na nich analizach, powstaje mapa. Stanowi ona graficzny zapis informacji. Dużym uproszczeniem dla korzystania z takiej mapy, będzie właśnie wydruk oraz maszynowe złożenie, które zapewni trwałość, wpłynie na estetykę i profesjonalny wygląd.

Druki z formatu PDF

Format PDF jest zdecydowanie powszechniejszy od CAD. Został on opracowany dla zapewnienia niezawodnego wyświetlania i udostępniania dokumentów, niezależnie od systemy z jakiego korzysta odbiorca. Daje również spore możliwości: w wersji elektronicznej swobodnie możemy dodać hiperłącza, guziki, pola formularzy, audio i wideo.
Może nie są to kluczowe funkcjonalności dla wydruku, przydają się jednak jeśli chcemy na przykład udokumentować projekt strony internetowej dla klienta. Wtedy to w wersji papierowej widać, że w dokumencie znajdują się funkcjonalności, a jeśli dodamy wersję elektroniczną będzie można je również wypróbować.
Projekt Camelot, w ramach którego omawiany standard został opracowany, miał w ogólnym ujęciu na celu właśnie dokumentacje z zachowaniem dokładnego widoku oraz normy.
Zapisując dokument projektowy do wydruku w tym formacie, możecie mieć gwarancję że po otwarciu przez nas pliku i skierowaniu go do druku, wszystko będzie wyglądać dokładnie tak samo, jak na waszym komputerze.

Formaty w jakich są możliwe wydruki

Formaty papieru, wytyczone są przez normę ISO 216. W interesującym nas formacie stosunek boków wynosi 1:√2, z zaokrągleniem do pełnych milimetrów. Mimo nastawienia na druki większego formatu, a naszej firmie zamówić można:

   • wydruk arkusza A5, mającego wymiary 148×210 cm
   • wydruk arkusza A4, mającego wymiary 210×297 cm
   • wydruk arkusza A3, mającego wymiary 297×420 cm
   • wydruk arkusza A2, mającego wymiary 420×594 cm
   • wydruk arkusza A1, mającego wymiary 594×841 cm
   • wydruk arkusza A0, mającego wymiary 841×1189 cm
   • wydruk arkusza w formacie niestandardowym, gdzie wysokość równa jest wartości wysokości A2, A1, A0 ale długość jest nieograniczona

Warto pamiętać przygotowując wydruk o dostosowaniu rozdzielczości do wielkości arkusza jakiego zamierzamy użyć. Nawet najlepiej przygotowany projekt nie będzie dobrze się prezentował jeśli popełnimy błędy na etapie dobierania odpowiednich wartości dla wirtualnego arkusza i występujących czcionek.

Rodzaje papieru na jakich drukujemy

Urządzenie, z którego korzystamy, a które zostanie przybliżone poniżej ma dość szeroki zakres jeśli chodzi o możliwą gramaturę papieru. Możemy jednocześnie obsługiwać jedną lub dwie role. Rozpiętość gramatury to 60-110 g/m². Oprócz zwykłego papieru do dyspozycji pozostaje papier makulaturowy, papier kolorowy. Mamy możliwość zadrukowywania również folii: poliestrowej, przeźroczystej, antystatycznej i kontrastowej. Wybór nośnika w znacznym stopniu wpływa na jakość końcową projektu, dlatego warto tę kwestię omówić przy zlecaniu i dopasować do swoich potrzeb oraz budżetu.

Ploter jakiego używamy

Nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla dobrze wykonanej pracy jest dobór odpowiedniego sprzętu. W Multiplot pracujemy na ploterze Océ PlotWave 360 marki Canon. Jest to wielofunkcyjne urządzenie, za jego pomocą możliwe jest: drukowanie czarno-białe, kserowanie, ale też skanowanie. To ostatnie jest oczywiście dostępne w kolorze. Urządzenie zapewnia nam możliwość śledzenia pracy na żywo, przez co wcześniej możemy wychwycić ewentualne błędy i je wyeliminować. Ważny jest dla nas także aspekt szybkości i tutaj też wspiera nas technologia. Ploter drukuje 6 dokumentów formatu A1 w minutę, Czas nagrzewania urządzenia jest maksymalnie skrócony, pierwszy wydruk możemy odebrać już po 34 sekundach w opozycji do 4 minut w ploterach z tonerem atramentowym. Jakością jaką uzyskujemy przy tych parametrach czasowych jest 600×1200 dpi.
Korzystając ze skanowania, możemy liczyć na automatyczne wykrycie formatu papieru oraz eliminację niedoskonałości oryginału, w tym korektę zagięć i jasnych kolorów.
Inwestycja w odpowiednie narzędzie jest dla nas inwestycją w zadowolenie klienta, który w krótkim czasie otrzymuje gotowe i profesjonalnie zrealizowane zamówienie.

Nie tylko drukujemy, ale kompleksowo przygotowujemy

Jeśli klient ma takie życzenie zlecona dokumentacja może zostać kompleksowo przygotowana. Rozumiemy przez to: dziurkowanie, wkładanie do segregatorów, bindowanie, podklejanie rysunków, wykonywanie grzbietów segregatorów, oklejanie segregatorów. W zależności od indywidualnych potrzeb można dobrać potrzebne czynności.
Dokumenty zostaną złożone za pomocą nowoczesnej składarki Océ 940, która składa do 6 sztuk na minutę i zachowuje przy tym należytą precyzję.
Skupiliśmy w artykule uwagę głównie na wydrukach czarno-białych, jeśli jednak jako pomocniczy rysunek pojawi się coś w kolorze, również jest możliwość realizacji. Jeśli chodzi o format A4 ilość kopii jest praktycznie bez ograniczeń, dla większych formatów – z zasady – ograniczamy się do kilku sztuk.

Jak praktycznie wygląda zlecenie wydruku

Multiplot ma siedzibę w Bielsku-Białej, realizuje jednak zlecenia na terenie województwa śląskiego a nawet o zasięgu ogólnokrajowym. Żeby złożyć zamówienie wystarczy wysłać dany plik na adres e-mail, który wraz z numerem telefonu znajdą Państwo w zakładce kontakt. Jeśli mają Państwo wątpliwości co do technicznych aspektów i nie są pewni jaki typ usługi wybrać, jesteśmy do Państwa dyspozycji.
Preferujemy pliki w standardzie PDF – Portable Document Format, możliwy jest również wydruk z binarnego kodu tworzonego przez AutoCAD – dwg.

Ceny

W związku z charakterem naszych usług, cena jest najczęściej kwestią indywidualną dla każdego zlecenia. Orientacyjnie podaliśmy wartości w zakładce cennik.

Drukowanie wielkoformatowe

Adres

43-382 Bielsko-Biała
Ul. Strażacka 81 lok. B 104

}

Godziny

Pon.- pt. : 7.00-15.00