Ze względów bezpieczeństwa, ale i wygody i ograniczenia zajęcia przestrzeni, warto jest przemyśleć archiwizację projektów w formie elektronicznej. Jeśli wcześniej przygotowana dokumentacja projektowa zawierała elementy przygotowane ręcznie, będzie to wymagało zeskanowania danego elementu. Inną sytuacją może być chęć przesłania komuś rysunku czy mapy do wglądu w wygodnej formie i bez zaangażowania kuriera oraz ryzyka uszkodzenia naszej pracy. Skanowanie wielkoformatowe jest usługą dającą możliwość zeskanowania projektów o szerokiej rozpiętości formatu papieru.

Czym jest skan wielkoformatowy

W Multiplot myślimy o skanie wielkoformatowym jako usłudze przydatnej dla archwizacji oraz tworzenia dokumentacji projektowych przez fachowców. Skanujemy dokumenty miękkie, dla organizacji takich jak:
biura projektowe, dla których przygotujemy skan arkusza, zawierającego dokumentację: budowlaną, projektową, wykonawczą. Niezależnie czy potrzebujesz skanu projektu domu, apartamentowca, garażu, firmy, obiektu przemysłowego, centrum handlowego, mostu, drogi, wieżowca, biurowca, hali fabrycznej, hali przemysłowej, czy kamienicy. W zleceniu nie ma znaczenia czy skanujemy całość czy też wybrane elementy;
konstruktorów, osoby z branży budowlanej, dla których przygotujemy skany arkusza, zawierającego projekty CAD, AEC i GIS, jak również rysunki techniczne, wektorowe, inżynierskie. Pliki mogą zostać zapisane w formacie wybranym przez klienta w zależności od potrzeb;
geodetów, dla których przygotujemy skan arkusza, zawierającego projekty geodezyjne, mapy oraz duże rysunki. Zgodnie z ustaleniami skan może być kolorowy lub czarno-biały, dokonujemy również korekt jakościowych jeśli chodzi o czytelność;
architektów i elektryków, dla których przygotujemy skan arkusza, zawierającego plany domu, kamienicy, garażu czy instalacji. Poszczególne skany możemy skatalogować i poukładać zgodnie z życzeniem klienta, po czym wysłać całość mailem;

Mimo w ten sposób dobranej grupy docelowej z naszej usługi mogą oczywiście skorzystać również małe firmy nie posiadające własnego plotera, spoza wymienionych branż oraz osoby prywatne.

Tryby skanowania, czyli jak najlepiej zrobić: skan grafiki CAD, skan mapy czy skan rysunku

Urządzenie, na którym pracujemy i które będzie szerzej opisane poniżej ma wbudowane tryby, których można użyć podczas skanowania, żeby lepiej dopasować się do typu dokumentu. Wszystkie one dopasowane są do skanowania dużych formatów:

  • linie i tekst
  • linie i tekst w wersji roboczej
  • łamane linie i tekst
  • zdjęcie
  • skan kolorowy
  • ciemne oryginały
  • światłokopie
  • uwydatnianie kolorów

W zależności od tego co chcesz dołączyć do swojej elektronicznej dokumentacji, pomożemy i doradzimy w jakim trybie najlepiej to zeskanować. Jest też możliwość próbkowania opcji i wysłania kilku rodzai tak aby klient sam mógł wybrać tę, która najbardziej mu odpowiada. Podczas skanowania dużych rysunków będziemy zwracać większą uwagę na uwydatnienie kolorów, mając do dyspozycji zdjęcia np. satelitarne trzeba będzie postarać się o wydobycie jak największej ilości informacji z ciemnego oryginału.
Automatyzacja doboru trybu jest o wiele wydajniejsza niż ręczne ustawienia kontrastu czy nasycenia. Typowe parametry graficzne zakodowane pod poszczególnymi opcjami były testowane na tysiącach grafik czy dokumentów i poradzą sobie ze stosownym zeskanowaniem reprezentacji dowolnego typu.
Najczęściej spotykamy się ze skanami grafiki CAD, rysunków i map.

Skanowanie grafiki CAD

Obszerny opis grafiki CAD zamieściliśmy na podstronie dotyczącej druku wielkoformatowego. Domyślnie bowiem wykonuje się taki projekt na komputerze i właśnie drukuje, często w dużych formatach. Z rozmaitych jednak przyczyn może okazać się, że dysponujemy papierowym wydrukiem a nie mamy właśnie elektronicznej kopii, wtedy skan jest dobrym rozwiązaniem, choćby doraźnym. Grafiki tego typu są bardzo często załącznikami do dokumentacji projektowej z rozmaitych dziedzin.

Skanowanie rysunków

Skanowanie rysunków może przydać się z projektach architektonicznych. Możemy chcieć zeskanować odręczny szkic czy rysunek. Najbardziej jednak przydatna wydaje się być opcja skanowania dużych rysunków dla celów archiwizacyjnych. Szczególnie mówimy tutaj o plakatach, banerach czy zdjęciach, które powstały przed rewolucją cyfrową. Z tego typu usługi mogą korzystać muzea czy galerie, ale też osoba prywatna – chcąc mieć na wszelki wypadek cyfrową kopię jakiegoś cennego z uwagi na sentyment czy wartość pieniężną dzieła.

Skanowanie map

Dokładne mapy są z założenia formatowo duże z uwagi właśnie na zawarty detal. Przydatność zeskanowania takiej mapy jest zbliżona do aspektów związanych z rysunkami. Dokument taki powinien być przekształcany w formę cyfrową wyłącznie w ten sposób, zrobienie bowiem zdjęcia, mimo że ujmie całość, zupełnie odbierze funkcjonalność z uwagi na zatarcie szczegółów.

Formaty w jakich jest możliwe skanowanie

Formaty papieru, wytyczone są przez normę ISO 216. W interesującym nas formacie stosunek boków wynosi 1:√2, z zaokrągleniem do pełnych milimetrów. Skaner sam rozpoznaje wielkość papieru jaki chcemy zeskanować i dobiera stosowne ustawienia, żeby obraz jak najmniej stracił na czytelności. Istnieją jednak pewne ograniczenia, których nie ma przy wydruku: skanujemy jedynie papier do grubości 0,8 mm. Dokument nie może być zalaminowany i musi być dokumentem miękkim.

Obsługiwane formaty to:
skan arkusza A5, mającego wymiary 148×210 cm
skan arkusza A4, mającego wymiary 210×297 cm
skan arkusza A3, mającego wymiary 297×420 cm
skan arkusza A2, mającego wymiary 420×594 cm
skan arkusza A1, mającego wymiary 594×841 cm
skan arkusza w formacie niestandardowym, gdzie wysokość równa jest wartości wysokości A2, A1 długość natomiast to 16 m
Należy pamiętać, że jeśli skanujemy z arkusza o małych wymiarach a później powiększymy obraz komputerowo, efekt niekoniecznie będzie zadowalający, niektóre szczegóły mogą się zatrzeć, widoczne będą piksele. O doborze odpowiedniej skali warto pomyśleć już na etapie tworzenia dokumentu, później jego wydruku i finalnie ewentualnego skanowania

Formaty skanu

Po wykonaniu skanu mamy możliwość doboru preferowanego przez klienta formatu zapisu pliku. Takiego wyboru należy wybrać, biorąc pod uwagę dostępne oprogramowanie, które posiadamy i będzie można taki plik otworzyć. To dość oczywiste. Pamiętamy również, że różne formaty zapisu pliku nie zostały stworzone tylko po to, by mnożyć liczbę płatnego oprogramowania, które musi posiadać firma. Pod każdym rozszerzeniem kryje się masa specyfikacji, które są interpreterami przesłanych informacji. Stosują np. różne macierze do zapisu grafiki, nakładają stosowne filtry. Jeśli wybieramy format który znacząco wagowo odbiega od innego, możemy też wziąć pod uwagę, że mniejszy rozmiar pliku odbija się na dokładności, ilości pikseli, czułości kolorów.
Niektóre formaty również zastrzegają sobie możliwość edycji i chronią zawarte dane w sposób sztywny. Inne natomiast pozwalają na wprowadzanie modyfikacji w dowolnym momencie z zachowaniem, bądź bez zachowania kontroli wersji.
Formaty jakie domyślnie są do wyboru w naszym skanerze to:
TIFF
PDF
PDF/A
JPEG
CALS
wielostronicowy PDF
wielostronicowy PDF/A

Ploter jakiego używamy

Nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla dobrze wykonanej pracy jest dobór odpowiedniego sprzętu. W Multiplot pracujemy na ploterze Océ PlotWave 360 marki Canon. Jest to wielofunkcyjne urządzenie, za jego pomocą możliwe jest: drukowanie czarno-białe, kserowanie, ale też skanowanie. To ostatnie jest oczywiście dostępne w kolorze. Urządzenie zapewnia nam możliwość śledzenia pracy na żywo, przez co wcześniej możemy wychwycić ewentualne błędy i je wyeliminować. Istotną funkcją jest możliwość jednoczesnego korzystania z wielu funkcjonalności. Rozumiemy przez to jednoczesne drukowanie, kopiowanie lub skanowanie pojedynczych dokumentów lub zestawów.
Wbudowana technologia CIS (Contact Image Sennsor) oraz Océ Colour Image Logic® zapewnia niezawodne skanowanie w wysokiej jakości za każdym razem, automatycznie kompensując obecność zagnieceń i jasnych kolorów. Oryginały są wkładane skanowaną stroną do góry, a urządzenie automatycznie wykrywa szerokość papieru. Oferowana rozdzielczość skanowania to 600 x 600 dpi. Domyślnie dokument jest skalowany do standardowego formatu, można ustawić również tryb niestandardowy z wartościami od 10-1000%.

Jak praktycznie wygląda zlecenie skanu

Siedziba Multiplot mieści się w Bielsku-Białej, ale świadczymy usługi na terenie całego kraju. Jest możliwość wysłania dokumentu do zeskanowania kurierem i konsultacji telefonicznej bądź mailowej odnośnie preferencji wykonania zlecenia i dostarczenia pliku. Dane natomiast można zapisać używając lokalnej pamięci przenośnej USB, FTP, SMB, chmury, kontrolera, urządzenia przenośnego za pośrednictwem Océ Mobile WebTools.
Wydajność skanera wynosi:
14,6 m/min dla dokumentów czarno-białych
4,8 m/min dla dokumentów kolorowych
Przy tak krótkim czasie możemy dostarczyć zamówione pliki w bardzo krótkim czasie. Dodatkowo podczas specyfikacji zamówienia można ustalić czy mamy wykonać korektę graficzną: Możemy zmienić jakość skanowania, skalę szarości, ustawić jasność/ciemność skanu oraz zastosować lustro.

Ceny

W związku z charakterem naszych usług, cena jest najczęściej kwestią indywidualną dla każdego zlecenia. Orientacyjnie podaliśmy wartości w zakładce cennik .

skanowanie wielkoformatowe
skanowanie duży format
skanowanie duże rysunki

Skanowanie wielkoformatowe

Adres

43-382 Bielsko-Biała
Ul. Strażacka 81 lok. B 104

}

Godziny

Pon.- pt. : 7.00-15.00